O ČO VŠETKO MA PLIAGA OBERALA

V predchádzajúcom článku som vás zoznámila s tým, akým duševným ťažkostiam čelím. V tejto sekcii to rady/i prorovnávame k metafore Draka a v mojom prípade ide, ako som už načrtla, o viachlavého Draka. Teda ide o viacero foriem ťažkostí, ktorých spoločným menovateľom je úzkosť a obavy.

Táto úzkosť, ktorú som nazvala Pliaga, so mnou kedysi vedela poradne manipulovať. Viedla ma k tomu, aby som v zneistení vyhľadala radšej istoty a tých sa pekne držala. Ale takto ma Pliaga o mnohé veci oberala, alebo sa o to snažila.

Dnes už viem Pliagu rozpoznať a neoberá ma o moju slobodu. Už sme staré známe, navštevuje ma menej často a rady si spolu dáme šálku čaju. Ale nebolo to tak vždy. Oberala ma totiž o kopec zážitkov, o malé radosti a o veci ktoré vo svojej podstate milujem.

V čom všetkom ma Pliaga obmedzovala a aký na mňa mala vplyv?

Strašila ma takmer na každom kroku, stále vo mne vyvolávala pocit strachu a neistoty:

  • Bála som sa byť sama doma (veď čo keď sa mi niečo stane a nebude ma mať kto zachrániť?).
  • Bála som sa sama ísť autom (veď čo keď na mňa počas šoférovania príde panický atak a ja nebudem môcť šoférovať?).
  • Bála som sa ísť do obchodných centier (veď čo keď tam odpadnem?).
  • Kino, divadlo, koncerty a verejné podujatia boli pre mňa tabu (predstava, že tam na mňa príde panický atak, ktorý nezvládnem a ľudia okolo mňa začnú robiť paniku ma desila).
  • Dovolenka alebo chatovačka? To bolo nemysliteľné.

Toto všetko sú situácie pre mnohých ľudí prirodzené a to, že ja som ich nezvládala, vo mne vzbudzovalo ešte väčší tlak a úzkosť a taktiež nepochopenie zo strany priateľov a príbuzných tieto pocity umocnilo.

Na terapeutických sedeniach s Jarkou som si mala možnosť viac uvedomiť, kto vlastne som, čo rada robím a čo ma baví. Akoby som totiž cez všetky tie problémy na to zabudla. Postupne som, aj cez odpovede na Jarkine otázky, mala možnosť stále viac rozlíšiť, čo je moja podstata a čo je Pliaga zač. Spolu sme zisťovali, čo na Pliagu zaberá.

A to je presne to, čo som písala v minulom článku – postupne sa s ňou spriateliť. Nevravím, že to bolo jednoduché. Čeliť strachom a ísť do situácií aj vtedy, keď zažívam úzkosť (s Pliagou na krku), to dá zabrať. A čo by som o ľuďoch, ktorí to dokážu povedala? Asi, že majú za čo byť na seba hrdí.

O tom, ako som som sa s úzkosťou, Pliagou, zblížila, o tom vám rozpoviem v ďaľšom článku :).

Follow Danielle L:

Dobrovoľníčka sekcie Skrotiť Draka sa rozhodla, po dlhých rokoch bojovania s úzkosťou, sa s ňou skamarátiť. Priviedla ju k tomu vlastná skúsenosť v naratívnej terapii. Z veľkej časti sa jej to už podarilo. Rozhodla sa o tom písať hlavne preto, aby aj ostatní vedeli, že je to možné, keďže ani ona sama tomu kedysi neverila.