Keď čelíme Rozhodnutiam alebo túžba po konári s lepším výhľadom

Mala som o pár desiatok rokov menej a zistila som, že situácia v ktorej som bola, mi už nevyhovuje – nielen nevyhovuje, ale že ma až ohrozuje na psychickom zdraví. Cítila som, že si neviem predstaviť v tom všetkom byť ďalej a že potrebujem urobiť zmenu. Vlastne som cítila, že mi ide o život, o môj život, o ďalší príbeh Môjho života. Zároveň som vedela, že zvonka zmena nepríde. A ak príde, nemusí mi vyhovovať. Preto som sa rozhodla, že zmenu urobím ja, aby to aspoň trochu bolo podľa mňa.  Znamenalo to, že sa musím rozhodnúť. A tušila som, že pôjdem do neznáma a že neviem, čo ma čaká.  Nakoniec som rozhodnutie urobila.

Všetci sme vystavení výzve robiť rozhodnutia. Menšie, stredné, väčšie. Menej významné i zásadné. Niektoré obyčajné rozhodnutia robíme denne: čo si dám na raňajky či obed, iné raz – dvakrát týždenne: pôjdem cez víkend do hôr alebo zostanem čítať knihu? Sú rozhodnutia, ktoré chceme robiť samy a iným by sme sa najradšej vyhli. A ešte to môže byť aj na mnoho iných spôsobov.

Neviem ako Vy, ale ja si vždy prajem urobiť dobré rozhodnutie, teda rozhodnutie, ktoré môj deň, týždeň, prácu, rodičovstvo, vzťahy nasmeruje lepším smerom. Čím zásadnejšia teda hodnotnejšia je pre mňa oblasť, situácia, udalosť, vzťah, v ktorej mám rozhodnutie urobiť, tým prežívam viac intenzívneho chvenia, cítim adrenalín, stres i strach, napätie a niekedy aj vnútorný konflikt. Ide predsa o môj život, o jeho ďalšie smerovanie. A mnohokrát v našich rozhodnutiach ide o ďalší život našich milovaných.

Čeliť zásadným rozhodnutiam (Rozhodnutiam) je pre mňa ako stáť sama uprostred nekonečných hôr a mať síce viacero možností kam sa vybrať, ale zároveň mať viacero nejasných: ciest, prekážok, nebezpečenstiev, roklín, výhľadov, oddychových miest, kilometrov, podporných i chápajúcich jednotlivcov či tímy, blúdení, nepohodlia, strachov, cieľov, vrtochov počasia…Niekomu tá nejasnosť možno sedí, no pre mňa to až taká parádna vyhliadka nie je.

Čo mi pomáha napriek tomu všetkému rozhodnutie urobiť? Alebo práve vďaka tomu?

Moje predošle rozhodnutia v zásadných oblastiach môjho života boli rôznorodé – nie so všetkými som bola spokojná. Ale zvládla som aj také smerovanie môjho života, keď som sa nerozhodla dobre. Čo to o mne vypovedá? Aké schopnosti mám poradiť si so životom vďaka rozhodnutiam, ktoré boli dobré a vďaka či napriek tým ďalším?

Akým hodnotám ma to celé naučilo? V čom ma to posilnilo? V čom ma to urobilo pokojnejšou? V čom zase krehkejšou? V čom som sa vďaka rozhodnutiam naučila oveľa lepšie o seba starať? Oveľa lepšie za seba postaviť? Tvorí takéto nazeranie na seba oveľa lepší príbeh mňa samej, samého? Lepší príbeh mojich vzťahov? Mojej odolnosti? Mojej krehkosti? Čoho ešte? Zaujíma Vás táto téma?

Pozývame Vás na ViaSua kurz (seba)spoznávania sa v príbehoch vlastných rozhodnutí a zmien.
Kurz dostal názov: Konár s lepším výhľadom a sprevádzať Vás ním bude
Danka Koníček Žilinčíková, lektorka a terapeutka.

Bude to hlboké, možno aj vážne, ale aj veselé, obyčajné a ľudské!
Počet miest je obmedzený, takže šup-šup, rozhodne poradie prihlasovania.

Follow Dana Žilinčíková:

Sociálna poradkyňa, terapeutka, koučka a lektorka