VIEME, KÝM CHCEME BYŤ V NAŠOM PARTNERSKOM VZŤAHU?

V poslednej dobe ma vyhľadávajú  muži i ženy, ktorí majú rôzne partnerské ťažkosti. Snažím sa ich podporiť v tom, aby prišli na konzultácie obaja, ale nie vždy je to možné (a)lebo to nepovažujú obaja za dobrý nápad. Takže niekedy hovoríme o partnerských ťažkostiach len s jedným z partnerov.

PAR

Často od nich počúvam ako už nevedia so svojim partnerom komunikovať, ako sa cítia byť nevypočutí a neuznaní.  Počúvam pozorne  a cítim aké veľké je ich trápenie. Sedím oproti nim a hľadám slová, ktoré im pomôžu sa o mňa oprieť, aby sa trápenie zmenšilo. Tak to bolo aj pri Kataríne.

Keď  ma  vyhľadala, jej oči akoby neustále plakali a jej ženstvo akoby zahalili čiernym súknom. Trápila ju Vzdialenosť, ktorá vstúpila medzi ňu a jej muža. Mala pocit, že sa vďaka jej prítomnosti motajú v kruhu zimy a cudzoty. Prosila ho, aby išli spolu do terapie, ale on nechcel.  Bol mi ten príbeh o žene, ktorá chce Vzdialenosť poslať z domu preč, sympatický. Ale netušila som, či na Vzdialenosť medzi ňou a jej mužom, my dve budeme stačiť.  Postupne, ako som Katarínu  vrámci našich stretnutí  spoznávala, pripadala som si ako objaviteľ Ameriky alebo dajakej novej zeme.  Rozprávala o prekážkach, ktoré zvládla v iných vzťahoch v svojej práci , vo vzťahoch s rodičmi, s učiteľmi svojich detí, ale aj so samotnými deťmi. A postupne sa predo mnou otvárala jej nevídaná krása, húževnatosť  a bohatstvo mnohorakých zdrojov pre blízkosť vo vzťahoch. Stačilo jej len pomôcť ich uvidieť. Ona potom vedela ako ich využiť, aby to u nich doma rozkvitlo. A čo sa stalo so Vzdialenosťou?

„Prišla som na konzultácie, lebo som nechcela byť  hysterickou ženskou, čo svojmu mužovi stále niečo vyčíta. Myslela som, že on sa musí zmeniť, aby som ja bola šťastná. Ale tieto stretnutia mi pomohli pochopiť seba samú.  A definovať si akou ženou chcem byť vo vzťahu k môjmu mužovi. Rozhodla som sa byť šťastnou a každý deň si všimnúť maličkosti, čo robí pre mňa. Cítim, že mi prestávajú tie jeho veci  teraz liezť na nervy. Jednoducho sa sústreďujem na to, čo medzi nami funguje a nie to, čo nefunguje. A viete čo?  Mám pocit, že je v poslednej dobe ku mne pozornejší. A minule dokonca…“

 

Follow Dana Žilinčíková:

Sociálna poradkyňa, terapeutka, koučka a lektorka