Stabilizačné a sebaregulačné techniky
Čokoľvek, čo sa učíme a chceme v prípade potreby dobre použiť, vyžaduje opakovanie a prax. Môj niekdajší učiteľ yogy hovoril: „Paractise, practise, practise…“.
Mnohí z Vás sa už v živote mohli zoznámiť s rôznymi tipmi, ako zvládať zaplavujúce emócie a úzkosť. Niečo poznáte z podcastov, niečo od svojich blízkych, niečo ste už aj sami vyskúšali. Aby sme však boli schopní v situácii záťaže tieto triky využiť pre svoj prospech, a aby skutočne fungovali, niekedy nestačí len raz počuť. Potrebujeme ich viackrát zažiť, dostať ich takpovediac „pod kožu“. Preto Vám ponúkame možnosť skúšať si techniky stabilizácie emócii na pravidelnej báze, pod terapeutickým vedením. Predstavíme a natrénujeme si dychové cvičenia, vizualizácie pre vytvorenie pocitu bezpečia, nástroje práce s telom a práca s pozornosťou (aj mindfulness).
Cieľom tréningu je vytvorenie si vlastného repertoáru techník, ktoré vám po rozrušení emočnom alebo fyzickom pomôžu získať odstup, nadobudnúť pevnejšiu pôdu pod nohami, znovuobnoviť pocit bezpečia.
Načitaného máme dosť, ale najdôležitejšie je uviesť sebapodporné techniky do praxe. A dostať ich pod kožu. Využite možnosť dostatočne sa v tom zacvičiť a byť súčasťou skupiny „starostlivosti o svoje zdravie“.
Čo sa bude diať:
- Nácvik relaxácie zameranej na posilnenie/ vytvorenie pocitu bezpečia pre bežnú situáciu aj pre krízovú situáciu
- Dychové stabilizačné techhniky
- Nácvik techník pre zvládnutie krízy (napr. pri veľkej úzkosti, nutkaní, panickom ataku)
- Relaxačné techniky a vizualizácie pre prevenciu/zvládanie stresu
- Mindfulness – tréning všímavosti
Sebaregulácia a schopnosť pracovať s vlastnými emóciami podporuje:
- zlepšenie vlastnej schopnosti regulovať svoje emócie, upokojiť sa
- pozitívny vplyv na vzťahy – preberanie zodpovednosti za reguláciu vlastného prežívania máva obvykle pozitívny vplyv na vzťahy, sme menej impulzívni a teda prípadne aj menej zraňujúci
- predchádzanie alebo zmiernenie stresu
- predchádzanie alebo zmiernenie dôsledkov stresu, ako napr. bolesť, únava, nespavosť, nutkavé návyky v životospráve
- znižovanie napätia v tele a predchádzanie chronickému napätiu
- priaznivý vplyv na fyzické zdravie
- lepšia schopnosť otvoriť sa vo vlastnej individuálnej terapii náročným témam a kapacita spracovať si ich dobre.
Pre koho je to určené:
Pre dospelých a adolescentov od 16 rokov: muži aj ženy, nováčikovia aj pokročilí. Aktivita sa nevylučuje s Vašou prípadnou individuálnou či psychoterapiou, naopak, môže byť výborným doplnkom a efekt Vašej terapie sa len znásobí tým, ako sa posilníte v sebaregulácii.
Ako to prebieha:
- Malá skupina pre 5 – 7 členov
- 12 x 75min
- 1x týždeň, pondelky 16:15 – 17:30
- Cena kumulatívne (6 a viac vstupov) 25eur/ 1x vstup
- Cena jednotlivo: 30eur/ 1x vstup
- Nepotrebujete si nosiť žiadne pomôcky. Karimatky, vankúše, servítky, poháre a voda je v miestnosti.
- Doneste si pohodlné oblečenie, i keď nebudeme priamo cvičiť ako na aerobiku, pohodlné oblečenie Vám umožní cítiť sa príjemne a uvoľniť sa pri relaxácii. Stačí, aby ste prišli v bežnom pohodlnom oblečení, kľudne priamo z práce, pokiaľ si nedáte oblek a tesné šaty. Priestor na prípadné prezlečenie však je samozrejme k dispozícii.
V prípade záujmu o viac informácií – nás kontaktujte: tomkova.viasua@gmail.com, 0918122216
Ďalšie skupinové aktivity: Skupinová psychoterapia pre dospelých, Podporná skupina pre rodičov detí s problémami, Podporná terapeutická skupina pre tínedžerov