Ak čelíte vy alebo niekto z vašej rodiny vážnej alebo stresujúcej životnej zmene, alebo má ťažkosti vaše dieťa, nemusíte na to byť sami. Podporná skupina môže byť pre Vás priestor, kde od Vás nikto nič nevyžaduje, priestor kde sa môžete aj „opustiť“ alebo byť pozorným poslucháčom pre niekoho, kto prechádza čímsi podobným. Je to pre Vás možnosť ako nadväzovať kontakty, získať informácie a pomoc. Špeciálne pre rodičov detí s rôznymi špecifickými poruchami sú podporné skupiny miestom pre rozšírenie dôležitých informácii. Zároveň možno budete prekvapení, že iné rodiny vaše strašiaky zvládajú hravo a v podobných veciach sú zaseknutí v čomsi, čo ste vy zvládli ľavou zadnou. Vzájomne si môžete byť inšpiráciou ako aj partnermi pre rozšírenie tém od tém trápenia k témam možno celkom iným? Nevieme? Len aby sme neboli prekvapení, keď zistíme, že každý z nás je nielen rodičom či partnerom s ťažkosťami, ale aj sám je ostrovom tvorivosti, humoru, krásy, zvládania, (ľahkosti?!) a kadečoho ďalšieho. Podporné skupiny nie sú to isté ako skupinové psychoterapeutické sedenia.

Skupinová psychoterapia je špecifický typ psychoterapie, je dlhodobá a jej cieľom je aj cez skupinu dôjsť k vlastnej vnútornej transformácii. Vedie ju psychoterapeut ako spôsob liečby pre ľudí s duševným trápením/ ochorením. Podporná skupina nie je celkom liečba, i keď mnohokrát ľuďom dojde k úľave. Liečba účastníkov však nie je jej cieľom. Poskytuje skôr podporu a spojenectvo, pocit komunity a rozšírenie stratégií či kontaktov. Dáva ľuďom príležitosť podeliť sa o osobné skúsenosti a pocity, stratégie zvládania alebo informácie z prvej ruky o chorobách alebo liečbe.

Naše skupiny sú hlavne pre rodičov alebo blízkych príbuzných nikoho, kto trpí duševným ochorením, duševnými problémami.

Ako to prebieha:

  • Skupina: Malá skupina pre 5 – 7 členov, uzavretá
  • Dĺžka stretnutia: 90 minút.
  • Kde: Jakubovo nam.14., Bratislava Staré mesto. (Parkovanie zdarma v Eurovea poblíž)
  • Frekvencia: 2x za mesiac
  • Cena: 30 eur / 1 stretnutie 90min
  • Spôsob platby: kumulatívne, faktúrou. V prípade potreby dohodou na menších platbách, individuálne dohodneme.
  • Skupinu vedie: PhDr. Jarmila Tomková, psychologička a terapeutka.

Kontakt: PhDr. Jarmila Tomková, psychologička, terapeutka a lektorka, tomkova.viasua@gmail.com

Ďalšie skupinové aktivity: Skupinová psychoterapia pre dospelých, Skupina Stabilizačné a sebaregulačné techniky, Podporná skupina pre rodičov detí s problémami, Podporná terapeutická skupina pre tínedžerov