Ak by ste písali list Vášmu duševnému zdraviu

posted in: Nezaradené | 0

Ak by ste písali list Vášmu duševnému zdraviu, za čo by ste ho ocenili?

Jedného dňa som si vymyslela aktivitu: napíšem listy svojmu duševnému zdraviu a ocením ho, že mi dobre slúži. Bolo to v období, kedy som sa dlhodobo nemala dosť dobre a „chytala“ som sa všeličoho. List, ktorý som sa rozhodla napísať mi pomohol objaviť „čierne diery“ môjho duševného zdravia, slzavé údolia, Mariánske priekopy, v ktorých som chcela všeličo pochovať, „kostlivcov“ v mojich skriniach, ale aj žiarivé hviezdy na tmavej oblohe, fan klub ľudí a radostí môjho života i denné pramene mojich duševných síl…

Po tom všetkom som sa poradila s predsieňami i komôrkami môjho srdca a rozhodla sa zverejniť malú časť z týchto listov, pretože predpokladám, že by mohli byť užitočné aj iným.

Milé moje sebaznevažovania, sebaodmietania a sebaobviňovania,

Budem osobná. Dlho som sa odhodlávala napísať tento list a teraz sa to deje.

Poznám Vás už roky. Prvýkrát ste ma navštívili, keď som bola tuším druháčka. Presne si pamätám ako ste mi vstúpili do života a už neodišli. Bolo to, keď mi spolužiačka „šplechla“ do tváre, že mám divné jazvy na tvári a o niekoľko hodín na to mi učiteľka povedala, že mi úloha ide akosi pomaly.

A potom som prišla domov, a naši sa hádali a kamarátka nebola doma a bábika, ktorej som sa chcela vyžalovať, mala odtrhnutú hlavu. Bolo toho na mňa veľa a odrazu tam nebol nikto a nič, čo mi predtým pomáhalo.  Odvtedy ste so mnou: celé desaťročia.

Objavovali ste sa pravidelne v mojom živote v bežných i nebežných situáciách: napr. keď som sa chystala na športovú súťaž, ohlúpili ste ma tak, že som radšej predstierala chorobu, aby som na súťaž nemusela ísť. Alebo ste sa objavili, keď ma „nechal“ chlapec a ja som od Vás počúvala, že som si ho nezaslúžila, pretože nie som dosť pekná či dosť atraktívna…

Milé moje, uznávam, že som Vás takmer vždy pozorne počúvala, najviac ako som vládala a naozaj som Vás celé tie desaťročia brala vážne. Gratulujem Vám, podarilo sa Vám zasiahnuť mi do života  a mať sa menej rada ako som sa mohla mať. Stačilo.

Viem, nelúčim sa s Vami úplne, ale našla som spôsob ako zmenšiť Vašu moc. A zároveň ako zväčšiť moc iných myšlienok o sebe.

Ďalšie kapitoly môjho života budú písané s veľkou podporou mojich hlasno znejúcich myšlienok sebaúcty, sebaprijatia a láskyplného sebaspoznávania.

Nemyslím si, že  tieto druhé myšlienky v mojom doterajšom živote neboli. Polemizovali a priečili sa s tými prvými, obhajovali ma a povzbudzovali v malých či veľkých udalostiach života. Možno to nerobili s ohňostrojom a veľkou šou ako tie prvé, možno konali tak trochu aj za „mojim chrbtom“. Možno som si ich len nevšímala alebo im neverila….dnes už viem, že boli so mnou a že im na mne záležalo. Ale to je na samostatný list im…

Danka Koníček Žilinčíková

Pre všetkých vás, ktorí chcú povzbudiť myšlienky vlastnej sebaúcty, sebaprijatia a láskyplného sebaspoznávania, sme vo ViaSua  vytvorili 3 hodinový kurz  :

SEBAOBJATIE.

Pre podporu účastníkov využívame naratívny prístup. Spolu s ním Vás sprevádzame na Vašej ceste sebaspoznávania sa. Využívame kreatívne techniky, malé úlohy, kladenie otázok, rozprávanie sa, pomalé a pokojné tempo plné úcty a rešpektu k Vašim životným skúsenostiam a k Vám.

Na kurze „zažijete“ okrem iného aj naše Terapeutické karty (P)o ceste k sebe.

Ak sa Vám zapáčia, môžete si ich rovno kúpiť a používať doma ako pokračovania „kurzu“ so svojimi blízkymi alebo priateľmi alebo kde a s kým Vás napadne.

Kurz  prebieha v malých skupinách: najmenej 4, max 8 účastníkov

O termínoch a mieste konania informujeme prostredníctvom fcb stránky ViaSua.

Lektorka: Danka Koníček Žilinčíková

konicekzilincikova.viasua@gmail.com

Najbližšie termíny kurzov :

10. marec 2023 16,00 – 19,00 Dudince (termín je naplnený)

24. marec 2023 16,00-19,00 Kalná nad Hronom (prihlásiť sa je možné do 17.marca)

Follow Dana Žilinčíková:

Sociálna poradkyňa, terapeutka, koučka a lektorka