Divoká rieka

Pred niekoľkými rokmi som splavovala vysokohorskú rieku Salzu. Alpská rieka na jeseň, kaňon nádherný, voda ľadová, neopreny, prilby, všetko toto. Spomedzi partie ja som jediná bola v splavovaní nováčik, to treba podotknúť. Pereje boli divoké, nadskakovali sme vo vlnách spolu s parťákom v kánojke, v istých úsekoch totálne neprehľadne. Základny cieľ: držať balans, neprevrátiť čln, užiť si adrenalín. Všetko sa to dialo, až kým sme sa neprevrátili a nevyklopili sa v ťažkom neprehľadnom úseku. Mali sme prilby a vesty, ale Jarka, nováčik, čisto z pudu sebazáchovy a ochromená strachom, chňapla v rieke po trčiacom konári stromu lebo sa zdal stabilný. A to bolo presne to, čo som v tom šoku potrebovala.
Zostala som tam visieť ako panda obíjmajúc strom , čakajúc ani neviem na čo…kým sa ukľudním? kým ma prídu zachrániť? Udržať sa na konári v mocnom prúde rieky, vlny do mňa šľahali neúprosnou silou…neopren-neneopren… po necelej minúte obíjmania stromu v najdivokejšom úseku rieky som bola vymrznutá a vysilená a bezradne som sa pustila, nech ma napokon rieka odnesie za člnom a parťákom do tíšiny. Ostatní tam už čakali. Či už sa ich člny prevrátili alebo nie, ja jediná som sa tam doplavila podchladená a vysilená.

Každý z nás sa niekedy ocitne v neprehľadnej, stresovej situácií alebo v stavoch vystupňovanej paniky, keď v nás strach či úzkosť stupňuje divoké pereje energie. Vtedy je to podobné ako ocitnúť sa v perejách divej rieky.
– Ako sa Vám vidí snaha s vypätím síl plávať proti jej prúdu alebo snaha stabilne stáť v perejách na jednom mieste? Trochu bláznostvo, nie?
– A akou sa Vám zdá snaha a túžba vychovať divokú rieku alebo more, aby boli kľudné?
Je tu však aj možnosť akceptovať skrátka to, že ste v divej rieke, ktorej podstata je divokosť. Nie je to žiadna chyba ani zlyhanie. Divoké rieky bývajú divoké. Každá z nich však ústi do tíšiny.
– Aká je pre Vás predstava, že každá divoká rieka má po pár metroch svoju tíšinu? Čo Vám najlepšie umožní splaviť ju?
Keď sa odvážime uvoľniť sa, sme schopní vnímať našu súhru s vodou a nechať sa niesť viac bezpečne. Vtedy je napokon možné si to aj užiť!

Veľa úspešne splavených adrenalínových situácií až do tíšiny želá Jarmila Tomková

#skrotitdraka #metaforyzivota #narrativetherapy #plavajsprudom #splavujuzkost

Follow Jarmila Tomková:

psychologička, terapia a poradenstvo

Ako psychologička mám skúsenosti s prácou vo výskume zameranom na zdravý detský vývin aj s prácou psychologičky v prostredí škôl. V súčasnosti sa klientom venujem v terapeutickej praxi ViaSua.