PREČO SOM SA ROZHODLA PÍSAŤ O SKROTENÍ MÔJHO DRAKA

Autorka: Danielle, Dobrovoľníčka sekcie SKROTIŤ DRAKA

Kto som a prečo som sa rozhodla písať o svojom Drakovi?

Vo svojej podstate som aktívny, veselý a spoločenský človek, no moje strachy mi bránili robiť veci a činnosti, ktoré mám rada. Preto som sa ich po celé roky chcela zbaviť, nevediac, že to, čo treba urobiť pre to, aby odišli, je naopak nechať ich tam.
Som 29 ročná žena, ktorá sa rozhodla po dlhých rokoch bojovania s úzkosťou s ňou skamarátiť.

Môj drak je azda úzkosť ako taká, ale nie je to len taký obyčajný drak, je to Drak s veľa hlavami. S každou z nich sa musím zoznámiť a skamarátiť zvlášť, čo vôbec nie je jednoduché.

S mnohými hlavami som sa už spriatelila, a rozhodla som sa o tom napísať hlavne preto, aby ste vedeli, že je to možné, aj keď ja sama som tomu tiež kedysi neverila.

Čo ma o tom presvedčilo?

Kedysi som verila, že jediná moja možnosť sú lieky. To bola jedna z mojich najväčších istôt. Raz mi môj psychiater povedal, že by mi pomohla terapia s psychológom. No ja som neverila. Zohrávala v tom rolu aj moja niekdajšia zlá skúsenosť s predošlým psychológom. A potom som sa stretla s Jarmilou z ViaSua, ktorá hľadela na ťažkosti a na mňa úplne inak. Rozhodla som sa to skúsiť.

A lepšie som urobiť nemohla :). Spolu s ňou som prišla na kopec vecí, veľa dračích hláv sme spolu lepšie spoznali. Nielen to, čo strašidelné so mnou dračie hlavy a pazúre robia, ale aj to, že je veľa situácií aj celých období, kedy sú pokojné a ja sa ich nebojím. Rozpoznali sme aj to, ako je to možné, a že je to v mojich rukách. Hovorili sme o mojich túžbach a o tom, kto som, čo zažívam, keď sa mi nepletú do života. Tých situácií ďalej pribúdalo a ja som si stále viac uvedomovala, že toto som JA, keď som sama sebou.

Zistili sme aj, že Draky ma sprevádzajú odmalička a že bojovať s nimi nebolo celkom to najužitočnejšie, čo som mohla urobiť, práve naopak. A pochopiť to, to bol základ mojej cesty.
Skrotiť draka nie je vôbec jednoduché, lebo drak je predsa silný, vy nedôverujete jemu a on nedôveruje vám. Chcete ho pohladkať ale on sa prieči, potom sa k vám túli on, no vy ešte máte strach. Je to proces, ktorý trvá dlhšie a vyžaduje si trpezlivosť.

V nasledujúcej sérii blogov vám rozpoviem o jednotlivých dračích hlavách, o tom, ako som sa naučila ich krotiť, o tom, aké boli spočiatku strašidelné a ako ma utláčali a obmedzovali. Napíšem aj o tom, čo mi pri tejto ceste pomáhalo, respektíve pomáha a čo, naopak, bolo a je pre mňa kontraproduktívne.

Verím, že informácie a skúsenosti, ktoré vám touto cestou odovzdám vám ukážu a sprístupnia pozitívnu cestu spoznávania seba samého a svojich drakov :).

S pozdravom,

Danielle

Follow Jarmila Tomková:

psychologička, terapia a poradenstvo

Ako psychologička mám skúsenosti s prácou vo výskume zameranom na zdravý detský vývin aj s prácou psychologičky v prostredí škôl. V súčasnosti sa klientom venujem v terapeutickej praxi ViaSua.