ZNOVUOBJAVENIE ADVENTU

 

Čo pre Vás predstavuje Advent? Stíhate ho v zhone každodenných dní vnímať? Keď sa necháte unášať svojimi spomienkami? – Aká najmilšia spomienka z detstva sa Vám s ním spája?

U nás v rodine bol spojený so silnou tradíciou, s kresťanskou výchovou v zmysle duchovnej prípravy na Vianoce. Vybavujem si čarovné chvíle s rodinou, ale aj mnou a bratom neobľúbené upratovanie každého kúta v dome ☺ .

Keď som sa v dospelosti osamostatnila, začal sa mi advent spájať s najväčším zhonom v práci ku koncu roka. Nezabudnem na to ako sme s kolegami počítali dni, koľko ešte treba vydržať do zaslúženého voľna, ako som cítila nepríjemný tlak pri “predbiehaní sa” v tom, čo ma už kto doma urobené, upečené, koľko akých darčekov vychytaných a k tomu ten nátlak obchodných reťazcov začínajúci už v novembri. Tak ako som kedysi milovala Vianoce najviac na svete, tak sa z nich rokmi u mňa stalo niečo ako „povinná jazda“, ktorú chcem prežiť v čo najväčšom pokoji aký si viem sama so sebou v duchu vybaviť. Advent, teda akýsi predvianočný čas či príprava vymizli.

Prešli ďalšie roky. Teraz mám deti a vlastnú rodinu. Po náročnom a bláznivom roku som zatúžila po akomsi stíšení a spomalení. Popri každodenných povinnostiach túžim nám, ako rodine, „uchmatnúť“ pár spoločných chvíľ, z čara ktorých budeme čerpať energiu ešte aj po Vianociach. Nie nadarmo sa hovorí, že deti majú moc vtiahnuť nás späť do detstva a pripomenúť nám to dôležité.

Chcela som 3-ročnej dcére „uľahčiť“ čakanie na Vianoce a vyhnúť sa jej naliehavým otázkam kedy už „príde Ježiško“. Zaoberala som sa adventnými kalendármi v snahe obísť rôzne čokoládové figúrky, energie má na náš vkus aj bez čokolády nadbytok. Natrafila som na veľa kreatívnych nápadov šikovných mamičiek, napr.:

  • vrecúška s vymyslenými aktivitami pre dieťa;
  • čísla strán z rôznych kníh, ktoré doma majú, a z ktorých sa každý deň bude čítať iný príbeh;
  • každý deň iná fotografia rodiny, čím si dieťa s rodičmi vyskladá svoj osobný album so spomienkami, a pod…

Mali jedno spoločné – snahu venovať deťom spoločné chvíle. Veď čo môže byť pre deti väčšou odmenou ako pozornosť ich rodičov a výlučný čas venovaný len im.

My sme sa tento rok rozhodli venovať našim deťom adventný kalendár od Tonyho Wolfa, ktorý obsahuje 24 malých nádherne ilustrovaných leporel. Každá knižočka je určená na jeden adventný deň a je v nej uvedený malý príbeh.

Okrem spoločného čítania zapojíme deti v najväčšej možnej miere aj do príprav našich spoločných Vianoc:

  • upratovanie, ktoré predsa robí aj krtko s kamarátmi v rozprávke pred blížiacimi sa Vianocami ☺;
  • oslobodzovanie nášho domova od celoročne nahromadených zbytočností;
  • pečenie medovníčkov;
  • výzdoba stromčeka;
  • rozširovanie repertoáru kolied, ktoré už spievať vieme o nejaké nové;
  • darovanie toho čoho máme prebytok tým, korí to potrebujú;
  • večerné prechádzky po vysvietenom meste;
  • rozhovory o tom čo pre nás rodičov Vianoce znamenajú a na čo pekné si spomíname.

Vianoce, ktoré po spoločne strávených chvíľach prídu, tak pre nás budú už len pomyselnou „čerešničkou na torte“. Nesiem v sebe tiež nádej, že si ako rodina budeme postupne budovať svoje vlastné tradície, ktoré si naše deti ponesú životmi ďalej.

Follow Martina Marečáková Machovská:

Psychologička, terapeutka a lektorka